Svépomocná skupina pro rodiny "jiných" dětí

Skupina slouží jako podpůrná berlička pro rodiny jiných dětí. Záměrem je vyměnit si zkušenosti, zanadávat si na život a vyjít z toho tak, že i jinde je to stejné a nejsme na to sami. 

Skupina je určen pro rodiny dětí s ADHD, poruchami učení, mentální retardací, poruchami autistického spektra a pod. 

Většina rodičů se bojí, nebo i stydí, mluvit o tom, že mají "jiné" děti, že mají problémy a starosti jaké mají. Bojí se, že na ně zase bude někdo koukat, ukazovat si, nebo mít poznámky. Ten pohled na hřišti, když jen to vaše dítě hází písek do vlasů všem, nebo když všechny děti dělají bábovičky a jen to vaše dítě se snaží hrát na Usaina Bolta a zdrhnout vám co nejdál, když na písku máme mladšího bráchu. Jo jo, tohle moc dobře znám. Ty pohledy a špitání maminek, nebo dobře míněné rady na vytřískání neposlušnosti z dítěte, jsme zažívali a do jisté míry zažíváme každý den. Rozdíl je v tom, že dnes je dokáži ignorovat a poznámky dokáži odrazit. Neřeším, co si o nás bude kdo myslet, nebo jak nás kdo uvidí. Kdybych měla svépomocnou skupinu, když byly děti malé, možná bych do tohoto stádia dospěla mnohem dříve a ušetřila si hromadu probrečených večerů a antidepresiva.

S dětmi se specifickými požadavky je to těžké nejen pro rodiče, ale i pro sourozence, kteří mnohdy sami podstupují terapie a mají náběh na deprese. Chceme i těmto dětem dát prostor, aby si mohly bez rodičů, bez sourozenců  vyměnit své zkušenosti, zanadávat si a třeba přijít na to, že to není tak hrozné. Provozujeme toto již nějakou dobu v okruhu rodin, které se známe a všem dětem zdravými těm "jiným", ale i rodičům to prospívá.

Jak často se chceme scházet?

Ideální by bylo nastavit setkání tak, aby si ho mohly užít děti i rodiče. Frekvence se bude odvíjet od možností rodin a od potřeb všech. 

Zůstaneme v kontaktu i mimo?

Na Facebooku je zřízená skupina Háďata Neratovice, ta je taková obecná pro všechny kdo se nestydí a chtějí tam cokoli dát. Zatím tam přispívám hlavně já. Pro svépomocnou skupinu jako takovou zřídíme úplně novou skupinu, skrytou, kde si budeme moci probrat své věci jen mezi účastníky skupiny.

To budu mluvit před dětmi?

Nebudete. Máme prostory na to, aby děti mohly mít svoji vlastní skupiny a dospělí svoji. Nemusíte se tak bát, že vás uslyší a dítě naopak bude více otevřené, když to bude bez vás.

Mohu vzít prarodiče?

Samozřejmě. Pro prarodiče je to taky těžké. Za jejich dob se takové diagnózy nedávaly, vše se řešilo ručně stručně nebo tresty. je pro ně těžké pochopit proč dítě dělá tohle nebo tamto a nedělá támhle to. Když by byl zájem, není problém domluvit jednou za čas skupinu jen pro prarodiče těchto dětí ;) Myslím, že by to bylo podnětné...

Manžela tam asi nedostanu :/

Chlapi obecně tohle řeší víc v sobě a nedávají to moc najevo. Buď sáhnou po přísnější ruce a nebo naopak nechají všechno plout. Plavou v tom úplně stejně jako my ženy, jen my to umíme víc dát najevo. Přiveďte ho a já vám slíbím, že nebude sám  :) Přivedu toho svého ;)

Mám obavu, že to nezvládnu :(

Každý se bojí. Berte to tak, že jdete na kafe s přáteli a můžete před nimi říct cokoli. Nikdo vás nebude soudit ani se divně dívat. Všichni jsme na tom stejně. Všichni toho máme ""plné brejle' nebo "'plné kecky'' (si vyberte sami :) )a sami nepotřebujeme, aby nás někdo soudil a moralizoval.


Sun of art o.p.s.Svépomocná skupina Háďata Neratovice funguje pod neziskovou organizací Sun of Art o.p.s., stejně jako volno-časové centrum PACKA, které jede souběžně s naší skupinou.